Twaróg jest szkodliwe dla zdrowia?

Twaróg na grzance

Pyszne, ser jest składnik, który dobrze komponuje się z wielu rodzajów pieczywa, krakersów i tosty, a także znaleziono w recepturach ciast, przekąsek i pizze, na przykład.

Z drugiej strony, istnieją również argumenty na rzecz idei, że ser jest szkodliwe dla zdrowia. Skrzep jest produktem pochodzenia zwierzęcego, z których 60% zawartości tłuszczu może odpowiadać tłuszczów nasyconych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na serce. Nawet lekkie wersje są również bogate w tłuszcz w ogóle.

Jak źle to tłuszcze nasycone?

Według informacji ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, nasycone tłuszcze są w środku klasyfikacji rodzajów tłuszczów, między dobrem a złem. Według instytucji, dieta bogata w tłuszcze nasycone może zwiększać stężenie cholesterolu całkowitego i podnieść stopy złego cholesterolu, znany również jako LDL.

Szkoła medyczna wyjaśnił również, że wyższe stężenie LDL sprzyja powstawaniu przeszkody (zatory) w tętnicach serca i innych okolic ciała.

Jednakże instytucja poinformowała również, że badania, które przeanalizował 21 badań stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że tłuszcze nasycone zwiększają ryzyko chorób serca, jednak okazało się, że zastąpienie ich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Wielonienasycone tłuszcze są uważane za zdrowe tłuszcze znajdujące się w produktach takich jak olej kukurydziany, olej słonecznikowy i olej szafranowy, zgodnie z Harvard Medical School, który wyjaśnił również, że dwa główne rodzaje tłuszczów wielonienasyconych to omega-3 i omega-6.

Natomiast omega-3 występuje w żywności, takich jak łosoś, makrela, sardynki, orzechy włoskie, siemię lniane i omega-6 można znaleźć w punktach, takich jak szafran, orzechy i soja, poinformował instytucję.

Wracając do tłuszczów nasyconych, Szkoła Medyczna Uniwersytetu Harvarda poinformował również, że dwie ważne badania o nich stwierdziła, że ​​rzeczywiście zastąpić tłuszcze nasycone z wielonienasyconych olejów roślinnych, jak i źródeł węglowodanów bogatych w błonnik jest najlepiej, aby zmniejszyć choroby w sercu, jednak zastąpienie nasyconych tłuszczów z wysoko przetworzonych węglowodanów może powodować odwrotny efekt.

Zawartość nasyconych tłuszczów skrzepu

Aby zobaczyć jak to działa z prawdziwym przykład, rzućmy okiem na dane odżywczych w produkcie.

Na przykład, część 30 g tradycyjnego znaku twaróg Itambe ma w sumie 7,6 g tłuszczu, w tym 4,6 g tłuszczu nasyconego są. Odpowiada to do nieco więcej niż 61% całkowitej zawartości tłuszczu produktu.

Already're rozmowy światła twarogiem (marka produktu wybrano jako przykład siły), całkowita tłuszczów do każdej porcji 30 g wynosi 4,2 g, 2,8 g tłuszczów nasyconych, który jest nieco mniejszy niż 67% wszystkich tłuszczów produktu, chociaż łączna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w tym przypadku jest dużo mniejsza niż w pierwszym przykładzie.

Zauważamy również dane tradycyjny twaróg śmietankowy siły marki, która ma 8,2 g tłuszczu w porcji 30 g. Spośród tych 8,2 g, 5 g są nasycone kwasy tłuszczowe, to jest prawie 61% zawartości tłuszczu w produkcie odpowiada nasyconych tłuszczów.

Jak poinformował szkoły medycznej Uniwersytetu Harvarda, większość ekspertów żywienia zaleca ograniczenie dziennego spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 10% ogólnej liczby kalorii spożywanych w ciągu dnia.

Dla osoby, która podąża dietę 2000 kalorii dziennie, co oznacza, że ​​mniej tłuszczów nasyconych musi odpowiadać mniej niż 200 kalorii dziennie konsumpcji. Dla tych, którzy jedzą 2500 kalorii dziennie, spożycie tłuszczów nasyconych nie powinna przekraczać 250 kalorii dziennie.

Mając na uwadze, że każdy gram tłuszczu wynosi 9 kalorii, obliczono, że osoba 2000 kalorii diety powinny zużywać mniej około 22,3 g nasyconego tłuszczu dziennie, podczas gdy ci, którzy jedzą 2500 kcal dziennie powinien zużywać mniej od około 27,8 g nasyconego tłuszczu codziennie.

Kalorie ser 

Kolejnym punktem, który może być użyty do twierdzą, że ser jest szkodliwe dla zdrowia jest twój kalorii. Jednak prawdziwość tego stwierdzenia może zależeć od ilości składnika, że ​​każda osoba używa.

Zacznijmy od spojrzenia na ilości kalorii skrzep mogą, zgodnie z poniższą tabelą:

rodzaj seraKalorii 30g część
tradycyjny twaróg (Itambé)82 kalorii
świetlny pali (siła)55 kalorii
Tradycyjny ser kremowy (Vigor)87 kalorii
Serek śmietankowy (Catupiry)79 kalorii

Analizując szeroko, widzimy, że liczby nie są dokładnie takie wysokie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że odnoszą się one do części tylko 30 g, a że niektórzy ludzie mają tendencję do korzystania z więcej niż tylko 30 g składnik posiłków.

Kolejnym punktem warto wspomnieć, że nikt nie zjada sam ser, prawda? Po tym wszystkim, składnik jest zwykle spędził na chleb, ciastka, tosty, a nawet chleba sera.

Tak aby nie skończyć zużywa dużo kalorii, warto wiedzieć, jak kontrolować ilość sera, który jest używany w celu że produkt jest stosowany w przesadny sposób, obok żywności o wysokiej zawartości kalorii, może przyczynić się do zwiększenia waga.

Dla tych, którzy wybierają lekkie wersji produktu jest mniej kaloryczny, warto ostrzec, że taktyka nie pomoże nic, jeśli osoba podwójna porcja sera, który jest spożywany, jak ostrzegł dietologa Vivian Zollar.

  • więcej: Twaróg tuczu? Skrzep i lekkie?

Dietetyka wyjaśnione, że zgodnie z żywności piramidy konsumpcja żywności, takie jak twaróg i śmietana powinna być częścią jednego łyżka dziennie.

I tłuszcz nie jest po prostu złe dla estetycznego problemu. Zgodnie z tym co podano National Institute of Diabetes i nerek i przewodu Chorób (NIDDK, skrót w języku angielskim) w Stanach Zjednoczonych, nadwaga może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienia tętniczego, choroby w sercu, udar mózgu (udar), niektóre rodzaje raka, bezdech senny, choroby zwyrodnieniowej stawów, choroby wątroby tłuszczowej i choroby nerek.

Według NIDDK dla kobiet w ciąży, nadwagi może prowadzić do problemów, takich jak poziom glukozy we krwi w czasie ciąży, nadciśnienie tętnicze i zwiększone ryzyko wystąpienia cesarskiego cięcia.

Oczywiście, aby utrzymać idealną wagę ze zdrowiem, oprócz kontrolowania zużycia twarogu i towarzysze ich jest konieczne, aby cała moc jest kontrolowana, wyważone, zdrowe i pożywne.

Dodatkowe informacje:

  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-truth-about-fats-bad-and-good
  • https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/health-risks-overweight

Czy wierzysz, że ser jest szkodliwe dla zdrowia, czy nie? Ma zwyczaj spożywać je w ich dnia na dzień? W jaki sposób? Komentarz poniżej!