Vegan Mięso — 7 zdrowych opcji i smaczne

wegańskie mięso

Gdy ktoś zdecyduje się wybrać do naśladowania diety wegańskiej, czyli że dieta, w której dana osoba nie spożywają żadnych produktów zwierzęcych, to jest w zwyczaju, że napotyka na szereg pytań z tych, którzy z nią żyć.

7 weganie opcje mięsa 

Czy wiesz, że jest weganinem mięso? Spotkajmy niektóre opcje tego produktu, który może zastąpić mięso zwierząt poniżej:

1. Tofu

Tofu jest jedzenie przygotowane z soi, która była podstawą w kuchni azjatyckiej pokoleń i jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak białko i wapń.

Bo kto nie lubi zbyt miękkie jedzenie, sztuką jest dostać bardzo twardy tofu. Musiał opuścić smaczniejsze jedzenie, zaleca się doskonałej przyprawa, a także produkt pochłania smak przypraw i marynat.

Tofu jest dobry, aby przejść w miejsce mięsa w recepturach oryginalnie i tradycyjnie przygotowanych z kurczaka, wieprzowiny, wołowiny i owoce morza.

  • więcej: Przepisy z tofu - lekkie i smaczne.

2. tempeh

Inny produkt, który służy jako reprezentatywne dla mięsa jest weganinem tempeh, który jest wykonany z fermentacji soi, jest twardszy niż tofu ma grubszą strukturę i zawiera podobny smak z nakrętkami.

Tempeh służy jako źródło składników odżywczych, takich jak białka, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, manganu, witaminę B6, witaminę B9, witaminę B12, a wśród innych składników. Ten rodzaj mięsa wegan składa się także z włókien.

Korzystania z produktu, aby zastąpić recepty ryb, które mają składnik lub mieloną wołowinę w daniach, w których się pojawia. Dla tych, którzy uważają się smakiem tempeh trochę gorzki, końcówka jest gotować produkt do parowa trochę przed jej użyciem.

  • więcej: Przychody tempeh światło.

3. Seitan (glutenu mięso)

Jest to zastępujący mięso, który jest najbardziej podobny tekstury żywności i która nadaje się dla tych, którzy nie mają problem spożywać gluten, gdyż uzyskuje się w wyniku przetwarzania glutenu pszennego. Tak bardzo, że znany jest także pod nazwą mięsa glutenu.

Ten wegańskie mięso jest dobrym źródłem białka i, w zależności od tego, jak to jest hartowane, może być podobna do kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny. Jego gęsta struktura gwarantuje, że produkt może wytrzymać z grilla, smażone lub duszone.

4. teksturowane białko roślinne (TVP)

PVT odwadnia soi, które po ponownym uwodnieniu mogą być zastosowane na różne sposoby w ramach gotowania. Produkt jest w postaci granulek lub kawałków i może być stosowany w recepturach, które pierwotnie prowadzić mielona wołowina lub zastępować mięso potraw, takich jak żebra, hamburgery i pieczeń.

PVT jest dobrym źródłem chudego białka bogate w błonnik i potasu, oraz zawierają witaminę B9 jest niska zawartość sodu, bez nasyconych tłuszczów i cholesterolu.

  • więcej: Przepisy z teksturą sojowych - Korzyści i wskazówek.

5. Jaca

Tak, chlebowca może być stosowany jako substytut mięsa dla wegan. Tak, że zyskuje więcej durinha tekstury, droga jest piec w piekarniku przez około 15 minut.

Smak owocu jest neutralny, więc może być zwiększona z różnymi przyprawami i przypraw według gustu osoby. Tutaj, w Brazylii, chlebowca jest stosowany do wytwarzania wegan podudzie, jako substytut do napełniania kurczaka.

Ponadto chlebowca jest konieczne źródło składników odżywczych dla organizmu w postaci włókien, mangan, żelazo, potas, witamina A, witamina B2, witamina B3 i witaminy C, jak również zapewnienie przeciwutleniacz.

  • więcej: Korzyści z chlebowca - Co to jest i właściwości.

6. Grzyby

Dla tych, którzy tęsknią smak mięsa na dzień diety wegańskiej, sugestia jest, aby stosować się do grzybów. Niektóre wskazówki są dokonać Stroganow, kulki wołowiny lub bezmięsne hamburgery ze składnika.

Jednym z najważniejszych grzybów jest fakt, że są one bogate w witaminy z grupy B, takich jak B1, B2, B3, B5 i B9. Ponadto, jedzenie jest jedynym nie-obronnym i wegańskie jedzenie źródło witaminy D.

Grzyby są również źródła o innych składników odżywczych, co może być trudne, aby znaleźć się w diecie wegan, jak selen, potasu, miedzi, żelaza i fosforu.

  • więcej: Rodzaje grzybów jadalnych - Korzyści i wskazówek.

7. Soczewica

Soczewica może być stosowany zamiast mielonej wołowiny w wegańskich posiłków. I nie ma wątpliwości, że są zdrowe, gdyż spożywczy jest źródłem białek, włókien, fosforu, potasu, miedzi, manganu, magnezu, cynku, żelaza, witaminy B1, witaminy B5, witaminę B6 i witaminę B9.

Co sądzisz o tych pomysłów wegańskie mięso oddzielone w górę? Chcesz dołączyć do diety wegańskiej i włączyć te opcje w dnia na dzień? Komentarz poniżej!